HABERLER
DUYURU

SAYGIDEĞER MATAV ÜYELERİNE

Vakıf Başkanımız Sayın Prof. Dr. Müslüm Çiçeğin mevcut vakıf yönetim kurulu faaliyetlerinin bilgilendirilmesi ve vakıf arazisinin değerlendirilmesi ile ilgili paylaşımı alttadır. Vakıf arazisine MATAV Üniversitesi kurulması ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızı bekliyoruz.

1996 YILINDA KURULMUŞ OLAN VAKFIMIZIN TEMEL AMACI YÜKSEKÖĞRENİM GÖREN BAŞARILI ÖĞRENCİLERİMİZE BURS DESTEĞİ VERMEKTİR. BU AMAÇLA GÜNÜMÜZE KADAR 500 DEN FAZLA ÖĞRENCİMİZE DESTEK VERİLMİŞ VE BU ÖĞRENCİLERİMİZİN ÇOĞU MEZUN OLARAK HAYATA ATILMIŞLARDIR.

VAKFIMIZ KURULDUĞU GÜNDEN BERİ HAÇOVALILARIN YOĞUN KATKILARI VE DESTEKLERİ İLE GÜNÜMÜZE GELMİŞ KENDİSİ ZORLUKLAR İÇİNDE OLSA BİLE ÖĞRENCİLERİMİZİN MAĞDUR OLMAMALARI İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPARAK DESTEKLERİNİ SAĞLAMAYA DEVAM ETMİŞLERDİR.

KATKI SUNAN HERKESE YÖNETİM KURULUMUZ ADINA BİRKEZ DAHA SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. ARAMIZDAN AYRILANLARA DA ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUZ, ONLARI DA HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIMIZIN BİLİNMESİNİ BELİRTMEK İSTİYORUZ.

2012 YILINDA VAKIF BAŞKANI SEÇİLDİĞİM GÜNDEN BERİ BAZI AKTİVİLER GERÇEKLEŞTİRDİK. GÖREV YAPTIĞIM DÖNEMLERDE YÖNETİM KURULUMUZDA BAZI GÖREV DEĞİŞİKLİKLERİ OLMASINA RAĞMEN BÜTÜN ARKADAŞLARIMIZ GÖREVLERİ DEVAM EDİYORMUŞ GİBİ HERTÜRLÜ YARDIM VE DESTEĞİ VAKFIMIZA VERMEYE DEVAM ETTİLER. BU VESİLEYLE DE BÜTÜN ESKİ VE YENİ VAKIF ÜYELERİMİZE AYRICA TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM.

2012 YILINDA GÖREVİ DEVİR ALDIĞIMIZDA İLK OLARAK VAKFIN MUHASEBE İŞLEMLERİ, SEKTRETARYASI VE VAKIF İNTERNET SİTESİNDE BAZI İYİLEŞTİRMELER YAPTIK. MALATYA, İSTANBUL, ANKARA, İZMİR GİBİ İLLERİMİZDE GECELER DÜZENLEDİK. ANCAK YAŞANAN 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA VE ÜLKEMİZDE SON DÖNEMLERDE YAŞANAN CİDDİ OLUMSUZLUKLAR NEDENİYLE VAKIF GECELERİ VB AKTİVİTELERİMİZİ YAPAMAZ OLDUK. BU DÖNEMDE DE 100 CİVARINDA ÖĞRENCİMİZE HER YIL BURS DESTEĞİ VERMEYE DEVAM ETTİK VE EDİYORUZ. BU KONUDA ÖNEMLİ BİR OLUMSUZLUK YAŞAMADIĞIMIZI DA BELİRTMEK İSTERİM.

AYRICA VAKFIMIZA AİT OLAN MALATYA DAKİ ARSA İÇİN BAZI DAVALAR AÇTIK. “ARAZİNİN BOŞALTILARAK VAKFA TESLİM EDİLMESİ İÇİN HEM DSİ’E HEM DE KOÇOĞLU FİRMASINA DAVA AÇTIK. AYRICA 2012 YILINDA DAVA AÇILMA TARİHİ İTİBARİYE GERİYE DÖNÜK 60 AYLIK KİRA BEDELİNİN İLGİLİ KURUMLAR TARAFINDAN BİZE ÖDENMESİ DAVALARINI AÇTIK.”

ARSANIN BOŞALTILARAK BİZE TESLİM EDİLMESİ DAVASI LEHİMİZE SONUÇLANDI. EN SON DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ İLE YÜZYÜZE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞME SONUCUNDA SÜREÇ HIZLANDI, ARSA İÇİNDEKİ YAPILAR BOŞALTILIYOR VE YAKIN ZAMANDA TUTANAK İLE TESLİM ALACAĞIZ.

AYRICA DİĞER DAVAMIZDA İSTEDİĞİMİZ KİRA BEDELİNİ BELİRLERKEN YEREL MAHKEMENİN YAPMIŞ OLDUĞU BAZI YANLIŞ HESAPLAMALARDAN DOLAYI YÜKSEK MAHKEME DOSYAYI TEKRAR MALATYA YA GÖNDERDİ. TEKRAR BİLİRKİŞİ DEĞERLENMESİ YAPILACAK VE KISA SÜREDE TAMAMLANACTIR. BU DURUMDA 60 AYLIK BİİR KİRA BEDELİNİ KOÇOĞLU VE/VEYA DSİ DEN ALABİLECEK DURUMA GELECEĞİZ. BU DAVA İÇİN 13 KASIM 2017 SAAT 10:00’DA KİRA TESPİTİ İÇİN BİLİRKİŞİ HEYETİ TARAFINDAN KEŞİF YAPILARAK RAPOR YAZILACAK. BU RAPOR 12 OCAK 2017 SAAT 10:00’DA MALATYA MAHKEMESİ TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLECEK VE KARAR VERİLECEKTİR. SONUCUNU BEKLİYORUZ. 

AYRICA 2012 YILINDA DAVA AÇTIĞIMIZ TARİHTEN BİZE TUTANAK KARŞILIĞINDA ARSANIN TESLİM EDİLDİĞİ TARİHE KADAR OLAN SÜRE İÇİNDE AYRICA KİRA BEDELİ ALMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEKTİR.

DAVALARIN SONUÇLANMAYA BAŞLAMASI İLE BİRLİKTE ARSAYI VAKIMIZIN YARARINA NASIL DAHA İYİ DEĞERLENDİREBİLİRİZ ŞEKLİNDE BAZI ÇALIŞMALARA BAŞLADIK.

ÖNCELİİKLE BAZI EĞİTİM KURUMLARINDAN GELEN TEKLİFLERİ DEĞERLENDİRDİK. BU EĞİTİM KURUMLARI ARSAYI EĞİTİM AMACIYLA KULLANALIM. VAKFINIZA KİRA BEDELİ ÖDEYELİM VE BELLİ SÜRE SONRA DA YAPILAN BÜTÜN BİNA VE TAŞINMAZLAR VAKFINIZA KALSIN ŞEKİLDE Kİ TEKLİFLERDİ. ÜÇ FARKLI EĞİTİM KURUMU İLE VAKIF YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZ VE BU KONULARDA DENEYİMLİ ÜYELERİMİZ İLE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELERDEN SONRA EN İYİ ŞARTLARI SUNAN BİR EĞİTİM KURUMU İLE SÖZLEŞME İMZALADIK. SÖZLEŞME ŞARTLARI HEPİMİZİ MUTLU EDEN UYGUN BİR KİRA, ÇOK KALİTELİ BİNALARIN VE İLGİLİ DİĞER İNŞAATLARIN YAPILMASI İLE 20 YILIN SONUNDA DA BÜTÜN YAPININ VAKFIMIZA BIRAKILMASI ŞEKLİNDE KISACA ÖZETLENEBİLİR BİR SÖZLEŞME İDİ.

ANCAK ÜLKEMİZDE SON DÖNEMLERDE YAŞANAN OLUMSUZLUKLAR, EKONOMİDE Kİ SIKINTILAR SEBEP GÖSTERİLEREK İLGİLİ EĞİTİM KURUMU PROJEYİ YAPAMAYACAKLARINI BELİRTEREK VAZGEÇTİKLERİNİ BİLDİRDİLER.

BİZLERDE VAKFIMIZA AİT ARSAYI KENDİMİZ DEĞERLENDİREBİLİRMİYİZ ŞEKLİNDE BAZI PROJELER ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR YAPTIK.

HEPİMİZİN BİLDİĞİ GİBİ VAKFIMIZA AİT ARSA DIŞINDA ÖNEMLİ BİR MALİ GELİRİMİZ BULUNMAMAKTADIR.

BU NEDENLE ARSA ÜZERİNE YAPILACAK YATIRIMLARI FİNANSE EDEBİLECEK BİR MODEL OLUŞTURMAK AMACIYLA BİR ŞİRKET KURULABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜK.

KURULACAK ŞİRKET VE VAKIF ORTAKLIĞI/İŞBİRLİĞİ İLE PROJE GELİŞTİRMENİN DAHA DOĞRU OLACAĞINI DÜŞÜNDÜK.

PROJE; ÜNİVERSİTE VEYA MESLEK YÜKSEKOKULU KURULMASI

MATAV OLARAK BİR ÜNİVERSİTE KURMAYI (OLMAZSA MESLEK YÜKSEKOKULU OLABİLİR) AMAÇLIYORUZ. BU ARADA GEREKLİ YATIRIMI YAPMAK ÜZERE DE ÖNCELİKLE KÖYLÜLERİMİZİN ORTAK OLACAĞI BİR ŞİRKET KURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ. KURULACAK ŞİRKETİN ÜNİVERSİTE İÇİN GEREKLİ OLAN HER TÜRLÜ YATIRIMI YAPMASINI VE KARŞILIĞINDA VAKFIN ÜNİVERSİTE BİNASI İÇİN ŞİRKETE KİRA ÖDEMESİ VE DİĞER YAPILARI (YURTLAR, KAFETERYA VB) İSE ŞİRKETİN İŞLETMESİ ŞEKLİNDE BİR MODELLEMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ.

ŞİRKET ÜNİVERSİTE BİNALARI, SOSYAL VE SPORTİF ALANLAR, YURT İNŞAATLARI GİBİ YATIRIMLARI YAPARAK KARŞILIĞINDA GELİR ELDE EDEBİLECEĞİ BİR YAPI KURULMASI İLE HEM ÜNİVERSİTEMİZ HEM DE KURULACAK ŞİRKETİN KAZANÇ ELDE EDECEĞİ BİR YAPI HEDEFLENEBİLİR. HATTA ÜNİVERSİTENİN KURULUŞU SIRASINDA BİNALARIN İÇ DONANIMI DAHİL OLMAK ÜZERE HER TÜRLÜ YATIRIMI ŞİRKETİN YAPMASI DÜŞÜNÜLEBİLİR. AYRICA İLK YIL ÜNİVERSİTENİN MALİ OLARAK DESTEĞE İHTİYACI OLACAĞI DÜŞÜNÜLEREK KİRANIN YILLAR İÇİNDE ARTMASI VEYA İLK YIL KİRA ÖDENMEYİP DİĞER YILLARDA DAHA YÜKSEK KİRA ÖDEMELERİ İLE ÜNİVERSİTE BÜYÜDÜKÇE VE MALİ GÜCÜ ARTTIKÇA ÖDEME YAPACAĞI BİR YAPI KURULABİLİR.

BU ARADA KREDİ YURTLAR KURUMUNA DEVİR EDİLECEK BAZI YURTLAR İLE BAZI ÖZEL YURTLARIN YAPILMASI VE İŞLETİLMESİ, KAFETERYA, RESTAURANT GİBİ İŞLETMELERİN YAPILMASI VE İŞLETİLMESİ ŞİRKET TARAFINDAN YAPILABİLİR. ŞİRKETİN GELİR ELDE ETMESİ SAĞLANABİLİR.

SONUÇ OLARAK; ARSAMIZIN KONUMU DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE ANA YOLDAN GEÇEN HERKESİN GÖREBİLECEĞİ “MATAV ÜNİVERSİTESİ” KURULMASI ÜLKEMİZ GENELİNDE ÖRNEK OLUŞTURACAK SON DERECE GÜZEL BİR PROJE OLACAKTIR. KURULACAK ŞİRKET HER NE KADAR BÜTÜN MALİYETİ KARŞILASA DA ÜNİVERSİTE GÜÇLENDİKÇE YAPTIĞI YATIRIMIN KARŞILIĞINI PİYASA ŞARTLARINA GÖRE UYGUN BİR ZAMANDA GERİ ALABİLECEK OLMASI YATIRIMI YAPANLARIDA MUTLU EDECEKTİR.

HAÇOVALILAR OLARAK VAKIF ÜNİVERSİTESİ KURMAMIZ GELECEKTE BÜTÜN TOPLUMU OLUMLU ETKİLEYECEK ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAKTIR. ÜNİVERSİTE BÜYÜDÜKÇE ÖĞRENCİLERİMİZE VERDİĞİMİZ DESTEĞİ EN ÜST DÜZEYLERE ÇIKARMAMIZ ÇOK DAHA KOLAY OLACAKTIR.

VAKIF ARAZİSİNİN ALINMA SÜRECİNDE ÇOK SAYIDA HAÇOVALININ KATKI SUNDUĞU DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE HERKESİN KENDİNDEN BİRŞEYLERİ BULACAĞI VE BENİMDE BU BAŞARIDA PAYIM VAR DİYEBİLECEĞİ BİR EĞİTİM KURUMUNA SAHİP OLMANIN HAKLI GURURUNU HEP BERABER YAŞAYACAĞIZ. GELECEK NESİLLERE DE ÇOK ÖNEMLİ BİR ESER BIRAKMIŞ OLACAĞIZ.

FARKLI GÖRÜŞLERİ DE TARTIŞARAK VAKFIMIZI İLERİ GÖTÜREBİLMEK EN ÖNEMLİ HEDEFİMİZ OLMALIDIR.

PLANLAMA ÖZETİ

1.       YIL; MATAV OLARAK YAPILACAK ÜNİVERSİTE PROJESİNİN HAZIRLANMASI, ARSANIN DEĞER TESPİTİNİN YAPILMASI (ÜNİVERSİTE AÇMAK İÇİN VAKIFLARIN MALİ DURUMLARI GÖZ ÖNÜNE ALINMAKTADIR) UYGUN GÖRÜLÜRSE ÜNİVERSİTE AÇMA BAŞVURUSUNUN YAPILMASI. GEREKLİ TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAKTIR. ÜNİVERSİTE VEYA MYO AÇMA İZNİ ALINDIKTAN SONRA PROJENİN İNŞAATINA BAŞLANMASI GEREKECEKTİR.

2.       YIL;  ÜNİVERSİTE VE DİĞER İNŞAATLARIN BAŞLANMASI

3.       YIL; İNŞAATLARIN TAMAMLANARAK ÜNİVERSİTENİN EĞİTİME BAŞLAYACAK HALE GETİRİLMESİ.

4.       YIL; EĞİTİMİN BAŞLANMASI: BİRİNCİ SINIFLAR; ORTALAMA 400 ÖĞRENCİ OLABİLİR.

5.       YIL; EĞİTİMDE BİRİNCİ VE İKİNCİ SINIFLAR; 400+600=1000 ÖĞRENCİ OLABİLİR.

6.       YIL; EĞİTİMDE BİRİNCİ, İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ SINIFLAR= 1000+800=1800ÖĞRENCİ

7.        YIL; EĞİTİMDE BİRİNCİ, İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ VE DÖRDÜNCÜ SINIFLAR=1800+1200=3000ÖĞRENCİ

BU DÖNEMLERDE

1.       YIL; ÜNİVERSİTE AÇILIŞ MALİYETLERİ VE BELLİ MİKTARDA NAKİT VARLIĞI İSTENECEKTİR. VAKFIN KASASINDA ??? MİKTARDA PARA OLMASI GEREKMEKTEDİR.

2.       YIL; İNŞAATLARIN YAPILDIĞI YIL OLACAKTIR. BAŞLANGIÇ İÇİN EN AZ 5000METREKARE (MÜMKÜNSE 10BİN METREKARE) ÜNİVERSİTE BİNASI YAPILMASI HEDEFLENMELİDİR. AYRICA 150KİŞİLİK KIZ, 150KİŞİLİK ERKEK ÖĞRENCİ YURDU YAPILMASI GEREKECEKTİR. İNŞAATLARIN İKİ YILDA TAMAMLANMASI PLANLANABİLİR.

3.       YIL; İNŞAATLARIN BİTİRİLMESİ. İKİ YIL İÇİNDE 10MİLYONTL CİVARINDA HARCAMA YAPILACAKTIR. AYRICA 2-3 MİLYONTL İÇ DONANIMA HARCANACAKTIR.

4.       YIL; YAKLAŞIK 400 ÖĞRENCİ İLE EĞİTİME BAŞLANACAK OLUP BU YIL KİRA ÖDENMEZSE GELİR VE GİDERLER ARASINDA DENGE OLACAKTIR.

5.       YIL; YAKLAŞIK 1000 ÖĞRENCİ İLE EĞİTİME DEVAM EDİLECEK OLUP HEM KİRA ÖDEMELERİNDE SORUN OLMAYACAK HEM DE 3-4 MİLYONTL CİVARINDA KARLILIK OLACAKTIR.

6.       YIL; YAKLAŞIK 1800 ÖĞRENCİ İLE EĞİTİME DEVAM EDİLECEK OLUP KİRA ÖDEMELERİNDE SORUN OLMAYACAK VE 6-8 MİLYONTL CİVARINDA KARLILIK OLACAKTIR. AYRICA BU YILDAN İTİBAREN BAZI YENİ İNŞAAT YAPIMINA İHTİYAÇ DUYULACAKTIR.

7.       YIL; YAKLAŞIK 3000 ÖĞRENCİ İLE EĞİTİME DEVAM EDİLECEK OLUP KİRA ÖDEMELERİNDE SORUN OLMAYACAK VE 10-12 MİLYONTL CİVARINDA KARLILIK OLACAKTIR.

 

SONRAKİ YILLARDA DA MEZUN VERMEKLE BİRLİKTE ÖĞRENCİ SAYISI BELLİ ORANDA ARTMAYA DEVAM EDECEKTİR. DOLAYISIYLA MEVCUT DURUM 7. YILDA Kİ VERİLERDEN DAHA İYİ OLARAK DEVAM EDECEKTİR.

 

KURULACAK ŞİRKET YATIRIMA BAŞLADIĞI ANDAN İTİBAREN EN FAZLA İKİ YIL İÇİNDE BİNALARI TESLİM ETMESİ DURUMUNDA 3. YIL ÜNİVERSİTE BİNASINDAN BELKİ İLK YIL KİRA GELİRİ OLMAYACAK ANCAK YURTLARDAN VE KAFETERYA GİBİ İŞLETMELERDEN GELİR ELDE ETMEYE BAŞLAYACAKTIR. BİR YIL SONRA İSE ÜNİVERSİTE BİNALARINDAN DA KİRA ALMAYA BAŞLAYACAKTIR. ŞİRKET ORTALAMA 15-20 MİLYONTL NAKİT İLE KURULACAK OLURSA BORÇLANMADAN ÇOK RAHAT ŞEKİLDE YATIRIMLARI YAPABİLECEK DURUMDA OLACAKTIR.

 

BU KONULARDA VAKFIMIZA GÖNÜL VERENLERİN FİKİRLERİ SON DERECE ÖNEMLİDİR. FARKLI FİKİRLERİ DE TARTIŞARAK ATACAĞIMIZ ADIMIN PLANLANMASI HERKESİN YARARINA OLACAKTIR.

DAHA SONRA BU KONULARI KONUŞMAK ÜZERE TOPLANTILARIN PLANLANMASI HIZLI YOL ALINMASI AÇISINDAN FAYDALI OLACAKTIR…      

 

SAYGILARIMLA

PROF. DR. MÜSLÜM ÇİÇEK

MATAV BAŞKANI